fbpx

Inteligentny Dom – Inteligentne instalacje

 

mini layer slider sterowniki LEDInteligentne instalacje domowe. Inteligentny Dom
slide2mini_dominteligentnyInteligentne instalacje domowe. Inteligentny Dom
mini layer slider sterowniki LEDInteligentne instalacje domowe. Sceny świetlne. Inteligentne oświetlenie LED. Inteligentny Dom.
slide2Inteligentne sterowanie domem. Inteligentne instalacje domowe. Inteligentny dom. Domy inteligentne.
 

Co to jest Inteligentny Dom?

Inteligentny Dom (także Inteligentny Budynek, Automatyka Domowa, system zarządzania budynkiem) to określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku, w którym niezależne instalacje i urządzenia są połączone w jeden spójny, zintegrowany i zautomatyzowany system. Inteligentny dom posiada jeden wspólny system sterowania domem oraz system czujników i detektorów, a dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki integracji instalacji oraz ich zautomatyzowaniu uzyskujemy nowe możliwości i nową funkcjonalność.

Dlaczego warto budować inteligentny dom?

Czy myśląc o urodzie bryły domu, liczbie i wielkości pomieszczeń, architekturze okien i drzwi, systemach i instalacjach nie zapomnieliście o funkcjonalności całej tej kompozycji, tak, aby dom stał się dla Was komfortowym azylem, a nie przysłowiową “kulą u nogi”? Duża przestrzeń to większe koszty ogrzewania, więcej wyłączników światła, okien, ciągłego biegania, aby wszystko sprawdzić przed wyjściem. W małym mieszkaniu wystarczył rzut oka, aby skontrolować całość, ale w domu jednorodzinnym potrzeba na to o wiele więcej czasu i wysiłku. Warto poświęcić trochę czasu na oswojenie domu i przystosowanie do swoich potrzeb i zwyczajów. W inteligentnym domu wszystkie urządzenia są zintegrowane w jednym systemie, którym można bez trudu sterować. Inteligentny dom pozwala zapomnieć o rutynowych, prozaicznych czynnościach, a w ich miejsce wprowadza wysoki komfort, bezpieczeństwo, energooszczędność, estetykę, prestiż i zupełnie nową funkcjonalność. Pamiętajmy też, że dom budujemy na lata. Możemy śmiało powiedzieć, że inteligentny budynek to niezwykle nowoczesne rozwiązanie na miarę XXI wieku. W Polsce nowe domy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne, inteligentne instalacje.

Najpopularniejsze inteligentne instalacje

W domowych inteligentnych instalacjach najpopularniejsze są systemy sterowania oświetleniem. Występują one w ponad 80% inwestycji. Ale inteligentny dom wcale nie musi się do tego ograniczać. Większość inwestorów wymaga czegoś więcej. Inteligentny dom umożliwia zintegrowane sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem i kontrolą dostępu oraz zdalne zarządzanie. Inteligentny dom może również sterować systemem audio-video, nawodnieniem ogrodu, sprzętem AGD, czy sprawdzać naszą skrzynkę pocztową. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie systemu inteligentny Dom do zdalnego zarządzania i serwisu budynków.
Poza niemal nieograniczonymi możliwościami funkcjonalnymi systemów inteligentnych mamy do wyboru szeroki wachlarz sposobów sterowania – od tradycyjnych przycisków, poprzez wielofunkcyjne przyciski KNX/EIB, piloty, telefony, tablety, aż do paneli dotykowych i komputerów.

Jaka jest cena inteligentnego domu?

Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do zapoznania się z artykułem Inteligentny dom – Jaka jest jego cena? na naszym blogu Automatyka domowa.

Dlaczego projektujemy w standardzie KNX?

Istnieje wiele standardów sterowania inteligentnym domem. Najpopularniejszym z nich jest KNX/EIB. W Europie ponad 75% inteligentnych domów powstaje w oparciu o system KNX/EIB. Obecnie wspiera go ponad 300 producentów z całego świata, co daje pewność, że system nie zniknie nagle z rynku, jak to się dzieje często w przypadku mniej popularnych systemów. Elektronika to rzecz delikatna, tu liczy się jakość i sprawdzony producent. Swoją popularność KNX/EIB zawdzięcza m.in. niezawodności, odporności na zakłócenia (na które są narażone np. systemy radiowe) oraz decentralizacji zarządzania, dzięki czemu system działa mimo uszkodzenia któregoś z elementów. Jest to możliwe dlatego, że każdy moduł jest osobnym komputerem, który może działać niezależnie. Wysoka jakość zastosowanych urządzeń czyni system KNX wiecznym przy jednoczesnej możliwości unowocześniania.

Więcej
 
 

Zalety domu inteligentnego:

Bezpieczeństwo

Inteligentny i bezpieczny domInteligentny dom to przede wszystkim dom bezpieczny. Jeżeli priorytetem przy budowie domu jest bezpieczeństwo osób i mienia, to najlepszą decyzją jest właśnie budowa domu inteligentnego, w którym wszystkie instalacje są zintegrowane z inteligentnym systemem sterowania i współdziałają ze sobą dla zwiększenia bezpieczeństwa. Wprost bezcenną zaletą inteligentnego domu zintegrowanego jest zaawansowane bezpieczeństwo przeciwwłamaniowe i przeciwawaryjne oraz przeciwdziałanie zagrożeniom (np. gaz usypiający, czad), polegające na integracji różnych technik zabezpieczających np. wizualizacja i obserwacja przez internet tego, co dzieje się w domu podczas nieobecności mieszkańców, wdrożenie techniki symulacji obecności, nietypowe zabezpieczenia, powiadamianie odpowiednich służb o niepożądanych zdarzeniach typu pożar, gaz, intruz.

Kilka przykładów:

Pożar - czujka dymu GiraJeżeli czujki dymu Gira zarejestrują pożar lub niebezpieczne tworzenie się dymu, natychmiast uaktywnia się Gira HomeServer. Samodzielnie wprowadza pierwsze środki zapobiegawcze i wspomaga ewakuację mieszkańców. Następuje automatyczne podniesienie żaluzji i rolet, odblokowanie drzwi do domu i włączenie światła na drodze ewakuacyjnej. W ten sposób mieszkańcy zyskują ważny czas do opuszczenia budynku. W razie nieobecności mieszkańcy zostają zaalarmowani przez telefon lub SMS. Zaalarmowane mogą zostać także odpowiednie służby: straż pożarna, policja, ochrona.

Przycisk paniki. Bezpieczeństwo w inteligentnym domu.Do szybkiej reakcji w przypadku zagrożenia (podejrzane hałasy, czujniki sygnalizują ruch w ogrodzie), służy przycisk paniki zainstalowany np. bezpośrednio przy łóżku. Krótkie naciśnięcie przycisku powoduje zapalenie kompletnego oświetlenia w domu i ogrodzie oraz włączenie zapisu obrazów z kamer. Nagła jasność działa odstraszająco i zwykle powoduje ucieczkę intruzów.

Zelazko_4W otoczeniu wyjścia z domu można zainstalować przycisk służący do wyłączania wszystkich urządzeń elektrycznych (centralne off). Tym samym troska o pozostawione włączone przypadkowo płyty kuchenne lub żelazka odchodzi do przeszłości. Opcjonalnie można połączyć funkcję wyłączania centralnego z instalacją zamykającą – blokada drzwi powoduje wyłączanie urządzeń.

Wyciek wody w pralce w inteligentnym domuInteligentny system KNX zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku uszkodzeń technicznych. Czujniki i sygnalizatory techniczne przejmują ważne funkcje nadzorujące i kontrolują np. podłączone do sieci urządzenia domowe, jak kuchnia, lodówka, zmywarka do naczyń, zamrażarka lub pralka. Jeżeli dojdzie do wycieku w pralce, awarii ogrzewania lub pozostawienia otwartych drzwi w lodówce, Gira Home Server wysyła natychmiast komunikat o zakłóceniach. W ten sposób mieszkańcy mogą szybko zareagować na problem przed powstaniem większych szkód.

O tym, jak zabezpieczyć dom na czas urlopu możecie przeczytać na naszym blogu Automatyka domowa.

Ekologia i oszczędność energii

inteligentny dom ekologicznyNajwiększą pozycję kosztową w domu stanowi energia potrzebna do ogrzania oraz oświetlenia budynku. W świetle rosnących kosztów energii, a także rosnącej świadomości ekologicznej zaletą nie do przecenienia inteligentnego domu jest oszczędność zużycia energii używanej na ogrzewanie i oświetlenie budynku. Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora jak i środowiska.
Oszczędny, ekologiczny domW wyniku funkcji optymalizujących, realizowanych w sposób automatyczny przez system domu inteligentnego, można obniżyć średnią temperaturę w domu nawet o kilka stopni bez utraty komfortu przebywających tam osób. Obniżenie zaś średniej temperatury w domu o 1 st. C skutkuje oszczędnością energii o 6%. Szacuje się, że oszczędności w opłatach za energię elektryczną i ogrzewanie w domach jednorodzinnych w stosunku do tradycyjnych rozwiązań instalacyjnych mogą wynosić nawet 25-30%, co pozwala na zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych nawet w ciągu 7-10 lat eksploatacji. W budynkach biurowych oszczędności energii są jeszcze większe. Oszczędność zużycia energii tylko z powodu “inteligentnego” sterowania oświetleniem wynosi tam 50-65%, a koszt wpływających na to urządzeń zwraca się po 3-4 latach.

Dokładna kontrola zużycia energii . Home Server Gira. Inteligentny Dom.Dokładna kontrola zużycia.
Użytkownicy mogą w wygodny sposób kontrolować zużycie energii nie tylko podczas swojej obecności w domu, ale również wtedy, gdy przebywają poza domem. W przypadku znacznych odchyleń od zużycia średniego następuje szybka sygnalizacja zużycia energii. Uzytkownik może dodatkowo zoptymalizować zużycie energii i zapobiec jej marnotrawieniu. Całościowe zarządzanie energią w inteligentnym domu jest proste i intuicyjne, jak nigdy dotąd. Dane można wyraźnie zaprezentować i ocenić za pomocą wykresów. Gira HomeServer stale rejestruje i zapisuje dane eksploatacyjne i zużycia prądu, wody, gazu i oleju grzewczego. Na podstawie przejrzystych wykresów można przez cały rok śledzić kształtowanie się zużycia – za pomocą komputera, tabletu lub centralnie umieszczonych Gira Control Clients. Dane te stanowią właśnie podstawę do późniejszej, świadomej optymalizacji zużycia energii przez użytkownika.

Wysoki komfort i wygoda

Inteligentny Dom - Stacja pogodowa GiraWysoki komfort i wygoda wynika m.in. z automatyzacji wielu rutynowych, codziennych czynności, możliwości sterowania funkcjami inteligentnego domu przez internet czy np. dbaniu przez system o optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od pory dnia. Czujki obecności mogą za nas zapalać światło w łazience, garażu czy na korytarzu. Stacja pogodowa może zamykać okna dachowe po wykryciu pierwszych kropli deszczu, zapalać oświetlenie furtki o zmierzchu i zwijać markizy przy silnym wietrze. Czujka czystości powietrza może zapewnić optymalną wentylację. Zegar może zautomatyzować czynności, które są powtarzane codziennie o tej samej porze. Bardziej zaawansowana funkcja to utrzymywanie stałego natężenia oświetlenia w pomieszczeniu, niezależnie od ilości światła naturalnego. To tylko niektóre przykłady udogodnień, określanych mianem automatyki domowej, która w każdym przypadku zapewnia komfort, wygodę i oszczędność czasu, a jest wręcz konieczna w dużych mieszkaniach, apartamentach, domach, czy biurach, gdzie trudno zapanować i optymalnie sterować wszystkimi elementami, czy instalacjami.

Elastyczność

Elastyczność polega na łatwości dostosowania systemu do zmieniających się oczekiwań użytkowników oraz rozwijających się rozwiązań technologicznych. Od samego początku dom jest “skrojony na miarę” – dokładnie według potrzeb użytkowników, ale – co jest kluczowe – możliwa jest zarówno zmiana istniejącego schematu sterowań (wystarczy tylko przeprogramować urządzenia), jak również stopniowa rozbudowa i dodawanie kolejnych funkcji bez konieczności dokonywania kosztownego remontu. Ze względu na gwarantowaną kompatybilność urządzeń łatwo można poszerzyć możliwości systemu poprzez zastąpienie prostego urządzenia nowym, o większych możliwościach, czy też dołożyć nowe urządzenia. Sterowania mogą być spersonalizowane, tzn dopasowane do poszczególnych użytkowników (np. sceny świetlne, temperatura pomieszczeń, harmonogramy sterowań). Elastyczność systemu jest cechą, która odróżnia system KNX od tradycyjnych instalacji, gdzie sterowanie raz zaprojektowane z reguły jest niezmienne.

Nowoczesność, elegancja i prestiż

Nowoczesność, elegancja i prestiż wynikają zarówno z zastosowania nowoczesnych technologii, jak i nowoczesnego, estetycznego designu urządzeń. Otwarty system sterowania pozwala wybierać przeróżne kształty i formy elementów sterujących począwszy od klasycznych przycisków, po najbardziej wyszukane, wręcz kosmiczne panele sterujące.

Show Buttons
Hide Buttons