fbpx

Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeSterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem

Sterowniki LED ANIMA


Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu

Inteligentne sterowanie oświetleniem w domu

W domu inteligentnym oświetleniem można zarządzać w sposób całkowicie odmienny niż w domu z instalacją tradycyjną. Inteligentne sterowanie oświetleniem w domu to szereg możliwości począwszy od zwykłego włącz/wyłącz, poprzez sceny świetlne, aż po całą gamę możliwości automatycznego sterowania oświetleniem zgodnie z zaprogramowanymi funkcjami. Sterowanie oświetleniem można także dowolnie łączyć ze sterowaniem innych urządzeń (np. sygnał pobudki może zapalać światło w sypialni, a przy okazji spowodować podniesienie rolet, włączenie ulubionej płyty i ekspresu do kawy; sygnał włamania w centrali alarmowej naprzemiennie zapala i gasi wszystkie światła w domu i w ogrodzie). Dzieje się tak dlatego, gdyż każdym obwodem oświetleniowym można sterować z dowolnej liczby sensorów (przycisków, paneli dotykowych, pilotów, czujników obecności i ruchu, zegarów, czujników zmierzchowych, wejść binarnych i wielu innych). Atutem inteligentnego oświetlenia jest też nowoczesny design oraz niezwykła funkcjonalność osprzętu, dzięki czemu możliwe jest np. bezpieczne umieszczenie wyłącznika światła na szkle (szklanej kabinie prysznicowej, szklanej ściance itp.) oraz w innych miejscach, do których nie można dojść przewodem (rozwiązanie radiowe).

Włączanie/wyłączanie

Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie stwarza to żadnego problemu. Włączanie i wyłączanie oświetlenia można bez problemu wykonywać z jednego lub wielu miejsc.

Ściemnianie oświetlenia

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć ściemnianie lamp, np. w salonie – dla uzyskania nastrojowego oświetlenia, na korytarzu między sypialnią, a łazienką – aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika oraz w sypialni i pokojach dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach). Ściemnianie danego punktu oświetleniowego może być wykonywane z wielu, dowolnie rozmieszczonych miejsc.

Realistyczna symulacja obecności

Symulacja obecności w inteligentnym domuRealistyczna symulacja obecności to odtwarzanie w czasie nieobecności użytkownika najczęstszych scenariuszy dotyczących włączania i wyłączania oświetlenia, podnoszenia i opuszczania rolet itp. Celem symulacji obecności jest wywołanie u potencjalnego włamywacza wrażenia, że w domu są obecni mieszkańcy. Jest to stary, dobry sposób zapobiegania włamaniom w nowoczesnym wydaniu.wiecej-bezpieczenstwa-na-co-dzien-i-w-sytuacjach-niebezpiecznych_5Zaprogramowane czasowo urządzenia pozwalają symulować obecność w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. Przed wyjazdem na urlop można ustawić tygodniowy schemat, w którym światło w kuchni będzie się zapalać o 6:30, po czym po godzinie się wyłączy i zaświeci ponownie o 19:00, tym razem na 4 godziny, a światło w salonie będzie się świeciło tylko w określonych, każdego dnia innych godzinach. Można też różnorodnie zaprogramować godzinę odsłaniania i zamykania rolet, czy też innych osłon w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników. Jest też możliwość zapamiętania wybranych, rzeczywistych zdarzeń (np. włączeń i wyłączeń światła, ruchu rolet itp.) w określonym okresie, a następnie „odtworzenie” w realistyczny sposób takiego nagrania w czasie naszego urlopu.

Sceny świetlne

Sceny świetlne - Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domuSceny świetlne to zmiana jednym przyciskiem stanu wielu punktów oświetleniowych (oraz innych urządzeń, takich jak rolety czy ekran kina domowego) w celu szybkiej zmiany nastroju lub funkcji pomieszczenia. Popularne sceny świetlne to oglądanie telewizji, rozmowa przy kominku, czytanie książki w ulubionym fotelu, sprzątanie, posiłek przy stole itd. Funkcja ta pozwala na efektywne (bez instalowania baterii wyłączników) zarządzanie oświetleniem w pomieszczeniu, zwłaszcza typu „open space”, z wieloma punktami świetlnymi i polega na przyporządkowaniu określonemu zdarzeniu (przyciśnięcie przycisku lub klawisza pilota) optymalnej dla danej sytuacji kombinacji stanów punktów oświetleniowych. Implementacja scen świetlnych jest wprost niezbędna w pomieszczeniach dużych i reprezentacyjnych.

Centralne off

centralne off w inteligentnym domuWyłączanie świateł w całym domu jednym przyciskiem w sytuacji wychodzenia z domu lub gdy domownicy idą spać. Wykorzystuje się tu możliwość sterowania wieloma obwodami równocześnie. Opcjonalnie można połączyć funkcję wyłączania centralnego bezpośrednio z instalacją zamykającą: blokada drzwi od zewnątrz powoduje, że urządzenia zmniejszają zużycie energii.

Utrzymywanie stałego natężenia oświetlenia

Świetną funkcją, przydatną zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, jest możliwość utrzymywania wymaganego stałego natężenia oświetlenia, poprzez regulację jasności oświetlenia sztucznego w zależności od natężenia oświetlenia słonecznego. Funkcja ta, w połączeniu z zastosowaniem czujek obecności (wyłączających światło po stwierdzeniu nieobecności ludzi w pomieszczeniu), pozwala na uzyskanie dużych oszczędności w wydatkach na energię elektryczną.

Automatyka włączania i wyłączania oświetlenia

Automatyka włączanie i wyłączania oświetlenia polega np. na włączaniu światła na korytarzu (lub na schodach, czy w garażu) po wykryciu osoby przez czujkę ruchu i wyłączanie po upływie ustalonego czasu po zaniku ruchu. Jest to rozwiązanie, po pierwsze – bardzo wygodne, gdy z zakupami wchodzimy do domu lub gdy wsiadamy do samochodu w garażu; po drugie – bezpieczne na schodach, po trzecie – oszczędne (system gasi za nami światło). Podobną funkcją jest automatyczne włączanie oświetlenia zewnętrznego domu, furtki i/lub ogrodu (z zegara o zaprogramowanej porze, o zmierzchu), a także automatyczne wyłączanie oświetlenia zewnętrznego domu, furtki i/lub ogrodu (o określonej godzinie, o świcie, po zaprogramowanym czasie po wschodzie słońca).

Automatyka oświetlenia nocnego ze sterowaniem jasnością

Włączanie oświetlenia w nocy na korytarzu i w łazience po wykryciu przez czujkę obecności ruchu osoby, która idzie z sypialni do łazienki, może odbywać się stopniowo i łagodnie, np. do 50% normalnej mocy, aby zaspanej osoby nie oślepiać. Gaszenie światła w nocy w wybranych miejscach może odbywać się do ustalonego poziomu, np. 10% normalnej mocy, aby uniknąć kompletnej ciemności np. w ciągach komunikacyjnych lub w sypialniach małych dzieci.

Zdalne sterowanie oświetleniem

Zdalne sterowanie oświetleniem domu odbywa się za pomocą iPhone’a, iPada lub smartfona i tabletu z systemem Android, a także za pomocą dowolnego komputera przez internet.

Sterowanie oświetleniem LED

Sterowanie oświetleniem LED

Sterowanie oświetleniem LED polega na sterowaniu jasnością, kolorem i zmianą w czasie (animacja). Do stale rosnącej popularności oświetlenia LED przyczynia się niski pobór energii i duża trwałość, gwarantując jego ekonomiczną i niezawodną eksploatację. Technika LED staje się sercem inteligentnego oświetlenia ze względu na nieporównywalnie większe możliwości sterowania tym oświetleniem niż oświetleniem tradycyjnym, wychodząc znacznie poza proste Włącz/Wyłącz. Do sterowania oświetleniem LED w inteligentnym domu stosujemy sterowniki KNX lub sterowniki smartLEDs, we współpracy z czujnikami ruchu. Sterowniki smartLEDs są to inteligentne sterowniki schodowe LED, sterowniki LED ANIMA, sterowniki RGB oraz ściemniacze LED, przystosowane do współpracy z inteligentnym domem. Więcej

Show Buttons
Hide Buttons