fbpx

Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeMonitoring wizyjny CCTV

Monitoring wizyjny CCTV

 
Inteligenty dom - Monitoring wizyjny - ekran

Monitoring wizyjny CCTV

Działanie monitoringu wizyjnego CCTV

Monitoring wizyjny CCTV to system przekazywania obrazu (rzadziej w połączeniu z dźwiękiem) z określonych miejsc i pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym (telewizja kablowa), służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Obraz z kamer za pośrednictwem rejestratora jest zapisywany na dysku twardym i można go archiwizować. Wydarzenia zaistniałe w monitorowanym obiekcie możemy w każdym momencie odtworzyć z dysku twardego. Drugą możliwością jest podgląd obrazu z kamer przez internet: w komputerze, telefonie komórkowym, tablecie, itp. Można wykorzystać internet stacjonarny bądź sieć WiFi (monitoring WiFi).

Elementy systemu monitoringu CCTV

Kamery obrotowe

 • kamery – mogą być różne w zależności od potrzeb: zewnętrzne, wewnętrzne, bezprzewodowe, kolorowe, czarno-białe, z obiektywem lub bez, z oświetlaczem lub bez, o zwiększonej odporności na wandalizm, w rożnych obudowach np. imitujących czujnik dymu lub ruchu, z głowicą szybkoobrotową, z zoomem lub bez, dzień/noc. Kamery mogą mieć różne rozmiary – miniaturowe można zamontować w jakimkolwiek sprzęcie czy urządzeniu, gdzie pozostaną niewidoczne. Kamery w zależności od preferowanej technologii, mogą być analogowe bądź IP, w tym megapikselowe (monitoring IP)
 • rejestratory cyfrowe – rejestrują sygnał cyfrowy IP lub konwertują sygnał analogowy na formę cyfrową, w związku z czym rejestrują obraz wysokiej jakości; wewnątrz tego urządzania montuje się dyski twarde, na których zapisane zostaną nagrania z kamer; wyróżnia się rejestratory na 4, 8, 16 bądź 32 kamery
 • obiektywy – są częściami kamery, które odpowiadają za kąt widzenia i ostrość
 • monitor – na nim oglądamy obraz z kamer
 • pozostałe elementy tj. zasilacze, moduły, sterowniki, obudowy, kable, itd.

Funkcje systemu monitoringu CCTV

System monitoringu wizyjnego CCTV (ang. closed-circuit television) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed włamaniem. Chociaż, podobnie jak systemy sygnalizacji włamania i napadu, nie stanowi fizycznej przeszkody dla potencjalnych włamywaczy, to jednak jest skutecznym narzędziem profilaktyki antywłamaniowej.
W zależności od zastosowanego sprzętu główną funkcją systemu monitoringu może być:

 • odstraszanie – dobrze widoczne kamery z widocznymi czujnikami ruchu (funkcję odstraszania można też tanio realizować za pomocą atrap kamer)
 • rejestrowanie zdarzeń w celu ustalenia sprawców – ukryte kamery w dyskretny sposób rejestrujące nie spodziewających się tego włamywaczy.

Często stosowane jest również rozwiązanie mieszane, z kilkoma dobrze widocznymi kamerami i z dyskretnie ukrytymi pozostałymi kamerami.

Korzyści, jakie daje monitoring CCTV

 • System monitoringu wizyjnego to doskonałe uzupełnienie systemu alarmowego, razem tworzą integralny system ochrony domu, istotnie zwiększający bezpieczeństwo osób i mienia
 • Prowadzi bieżącą i ciągłą rejestracja zdarzeń, 24 godziny na dobę
 • Będąc w domu wiesz, co się dzieje wokół domu i przy furtce, widzisz dzieci bawiące się na podwórku itp.
 • Będąc poza domem – w każdej chwili możesz skontrolować swoją posesję poprzez podgląd online w komputerze, czy smartfonie.
 • W przypadku włamania, wandalizmu czy innego niepożądanego działania, nagranie z rejestratora pozwoli na odtworzenie zdarzenia na ekranie i dostarczy niepodważalnych materiałów dowodowych.
 • Inwestycja jednorazowa, niskie koszty konserwacji
Show Buttons
Hide Buttons