Inteligentne sterowanie domem 350m2 w Magdalence k/Warszawy etap I – zakończone! Jest to główny etap ciekawej instalacji Inteligentnego Domu w standardzie KNX w nowoczesnej rezydencji o powierzchni 350 m2. Inteligentne sterowanie domem w tym wypadku obejmowało następujące zintegrowane instalacje elektryczne: magistrala KNX; instalacje: elektryczna, alarmowa, monitoringu, telewizyjna, audio-video, komputerowa, wideodomofonowa; zasilanie awaryjne. Wykonane prace obejmowały projekt, położenie okablowania, montaż, uruchomienie i integrację poszczególnych instalacji.
Sterowanie oświetleniem
Sterowanie ogrzewaniem
Inteligentne oświetlenie LED schodów
Sterowanie dwiema bramami wjazdowymi i bramą garażową
Jeden pilot (ERA ONE firmy Nice) służy do włączania/wyłączania strefy garażowej systemu alarmowego. Bramy można także otwierać i zamykać za pomocą smartfona lub tabletu, a także za pomocą przycisku wideodomofonu (na zdjęciu).
System alarmowy
System alarmowy został oparty na centrali Satel Integra. Zapewnia ochronę zarówno osób (ochrona obwodowa, czujki pożarowe, gazu usypiającego i czadu) jak i majątku (czujki ruchu i zalania, powiadamianie o zdarzeniach). System alarmowy został zintegrowany z systemem KNX za pomocą bramki komunikacyjnej. Na zdjęciu: manipulator graficzny systemu alarmowego.
Inteligentne sterowanie domem
Mózgiem Inteligentnego Domu jest Homeserver firmy Gira. Homeserver pełni szereg funkcji: zapewnia dostęp do Inteligentnego Domu z internetu (zarówno użytkownikom, którzy przez internet mogą sprawdzić stan różnych elementów domu oraz, jeśli mają taką potrzebę, zmienić ustawienia (np. podnieść temperaturę w sypialniach przed powrotem z urlopu), jak i instalatorowi (instalator nie musi przyjeżdżać żeby przeprogramować system), zapewnia realizację złożonych funkcji matematycznych, logicznych i czasowych (np. niezależne otwieranie i zamykanie dwóch bram wjazdowych jednym przyciskiem domofonu), wysyła powiadomienia o wybranych zdarzeniach na wskazane adresy poczty elektronicznej, gromadzi i prezentuje statystyki, pozwala na automatyzację wielu funkcji. Za pomocą wygodnych aplikacji, dostepnych na smartfony, tablety i komputery PC, użytkownik może samodzielnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, sprawdzać stan czujek alarmowych, aktywować różne funkcje, wyłączać urządzenia, programować działania automatyczne za pomocą wbudowanego w Homeserver zegara astronomicznego oraz realizować wiele innych funkcji. Możliwości Homeservera firmy Gira są naprawdę ogromne.
Zasilanie awaryjne
W Inteligentnym Domu nie mogło zabraknąć rozwiązania zasilania awaryjnego, zapewniającego zasilanie systemu KNX, systemu alarmowego, wybranych obwodów oświetleniowych, sieci komputerowej, bram wjazdowych i garażowej, lodówki i innych wybranych urządzeń, przez wiele godzin po zaniku zasliania. Rozwiązanie zasilania awaryjnego działa dwustopniowo: automatyczny przełącznik faz chroni przed zanikiem jednej lub dwóch faz, a w przypadku zaniku wszystkich faz specjalny inwerter w funkcji UPS, z zewnętrznymi akumulatorami żelowymi dużej pojemności, zapewnia zasilanie awaryjne przez kilka godzin.
Inne ciekawe rozwiązania
W II etapie realizacji inwestycji przewidziane są: