Home Page › Inteligentny Dom – Inteligentne instalacje › Integracja i wizualizacja
Integracja i wizualizacja
Integracja
Technologia Inteligentny Dom pozwala na nowoczesne i zautomatyzowane sterowanie wieloma instalacjami w budynku i w jego otoczeniu, a następnie na połączenie tych instalacji w jeden spójny system, tworząc jednolity Inteligentny Dom Zintegrowany. Integracja jest istotą domu inteligentnego. Współczesny dom może pomieścić nieskończoną ilość innowacyjnych rozwiązań. Jeśli każde z nich byłoby obsługiwane za pomocą innego pilota, trudno byłoby nad nimi zapanować, a pracujące oddzielnie urządzenia mogłyby zakłócać sobie pracę. Inteligentny dom został stworzony po to, aby zintegrować wszystkie istniejące w domu urządzenia sprawiając, że komunikują się ze sobą i działają razem.
Wizualizacja
Wizualizacja pozwala na bardzo wygodne monitorowanie stanu inteligentnego domu i sterowanie nim. Wizualizacja umożliwia graficzne przedstawienie w sposób przejrzysty i dokładny każdego pomieszczenia i każdej kontrolowanej instalacji. Oprogramowanie wizualizacyjne nie występuje w postaci standardowej, lecz jest indywidualnie przygotowywane na etapie wdrażania systemu domu inteligentnego i instalowane na typowym komputerze stojącym na biurku lub specjalnym przeznaczonym do zabudowy w ścianie. Obsługa poleceń jest realizowana za pomocą myszki lub bezpośrednio przez dotyk monitora. Na ekranie dedykowanego panela dotykowego, a także na ekranie dowolnego komputera podłączonego do lokalnej sieci lub za pośrednictwem sieci internet, możemy wyświetlić grafiki lub zdjęcia dowolnych fragmentów domu, z naniesionymi, w przystępnej formie graficznej, interesującymi nas informacjami, takimi jak np. stan urządzeń (włączone/wyłączone), temperatura w pomieszczeniu, stan obwodów oświetleniowych (włączone, ściemnione, wyłączone), stan urządzeń audio/video itp. Klikając na odpowiednie ikonki możemy zmienić stan dowolnych urządzeń (ściszyć radio, wybrać odtwarzanie innej płyty, wywołać określoną scenę świetlną, włączyć podlewanie trawnika itp.). Wizualizacja jest szczególnie użyteczna w dużych domach i budynkach.
Sterowanie inteligentnym domem za pomocą jednego urządzenia
Sterownie inteligentnym systemem może odbywać się lokalnie (w obrębie budynku) lub zdalnie (za pomocą internetu, z każdego miejsca na świecie) za pomocą szerokiej gamy urządzeń. Dzięki integracji nie potrzeba osobnego pilota do każdej instalacji. Domem można sterować za pomocą jednego urządzenia. Tę rolę może z powodzeniem pełnić smartfon z systemem Android, iPhone, tablet, iPad albo komputer przenośny. Intuicyjne i niezwykle proste sterowanie inteligentnym domem sprawia, że mogą z niego cieszyć się wszyscy domownicy.
Inne sposoby komunikacji z inteligentnym domem
włączniki naścienne – Najprostszymi i najbardziej uniwersalnymi urządzeniami do sterowania Inteligentnym Domem są włączniki naścienne (przyciski), z wyglądu przypominające tradycyjny osprzęt. Są to dowolnie programowane urządzenia zawierające zestawy eleganckich przełączników, które można konfigurować w pary (np. jeden zapala, a drugi gasi światło), mogą też pracować osobno (np. naciśnięcie przycisku wywołuje określoną scenę świetlną). W systemie KNX istnieje ogromna różnorodność systemowych przycisków, dopasowanych do różnych linii wzorniczych osprzętu elektrycznego, są też niezwykle eleganckie urządzenia zaprojektowane wyłącznie dla systemu KNX, wykorzystujące różne szlachetne materiały, takie jak: aluminium, stal szlachetna, terakota, kamień, szkło, skóra czy egzotyczne drewno. Do sterowania Inteligentnym Domem można również wykorzystywać tradycyjne wyłączniki podłączone do urządzeń KNX o nazwie „wejścia binarne”. Naciśnięcie lub przełączenie takiego wyłącznika spowoduje realizację dowolnej zaprogramowanej funkcji.
panele dotykowe – Najbardziej wyszukanymi urządzeniami do komunikacji z Inteligentnym Domem są panele dotykowe: przewodowe (zwykle montowane na ścianie) lub bezprzewodowe (umieszczane na stole lub z możliwością umieszczenia w uchwycie montowanym na ścianie). Istnieje bardzo wiele modeli paneli dotykowych, różniących się rozmiarem ekranu, rozdzielczością i możliwościami oprogramowania. Ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ wszystkie informacje są przekazane w czytelny sposób za pomocą grafiki miłej dla oka. Szczególnie szerokie możliwości oferuje system Crestron, w którym można dowolnie projektować wielowariantowe i wielopoziomowe menu, wykorzystując eleganckie szablony graficzne, wprowadzać podkłady graficzne (np. zdjęcia lub rysunki pomieszczeń lub planów budynku), projektować elementy wizualizacyjne i aktywne (przyciski, przełączniki, suwaki itp.). Oprogramowanie wizualizacyjne paneli dotykowych pozwala na bardzo wygodne monitorowanie stanu domu i sterowanie nim. Na ekranie dedykowanego panela dotykowego, a także na ekranie dowolnego komputera podłączonego do lokalnej sieci lub za pośrednictwem sieci internet, możemy wyświetlić grafiki lub zdjęcia dowolnych fragmentów naszego domu, z naniesionymi, w przystępnej formie graficznej, interesującymi nas informacjami, takimi jak np. stan urządzeń (włączone/wyłączone), temperatura w pomieszczeniu, stan obwodów oświetleniowych (włączone, ściemnione, wyłączone), stan urządzeń audio/video itp. Klikając na odpowiednie ikonki możemy zmienić stan dowolnych urządzeń (ściszyć radio, wybrać odtwarzanie innej płyty, wywołać określoną scenę świetlną, włączyć podlewanie trawnika itp.).
dedykowane kontrolery pomieszczeń – Kolejny poziom urządzeń do komunikacji to dedykowane kontrolery pomieszczeń, służące do realizacji całej gamy funkcji sterujących. Są opracowane np. kontrolery pokoi hotelowych, sterujące kontrolą dostępu do pokoju, bezpieczeństwem i oszczędzaniem energii (np. opuszczenie pokoju przez gościa hotelowego powoduje zgaszenie światła i przestawienie klimatyzatora w stan „stand-by”).
piloty – Z kolei najbardziej poręcznym urządzeniem do sterowania inteligentnym domem są piloty. W systemie Crestron mamy do dyspozycji dowolnie programowalne wygodne piloty WiFi z ekranem dotykowym 2,8″ lub 3,5″. W systemie KNX wykorzystuje się zarówno tradycyjne piloty od urządzeń elektronicznych, jak i uniwersalne systemowe piloty radiowe i na podczerwień. Wykorzystanie tradycyjnych pilotów jest możliwe dzięki zastosowaniu tzw. bramek podczerwieni, potrafiących zamienić określony kod sterujący na telegram systemowy – włączenie telewizora pilotem może wywoływać np. scenę świetlną „oglądanie TV”.