fbpx

Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeInteligentna instalacja elektryczna

Inteligentna instalacja elektryczna

 
Inteligentny dom - Instalacja elektryczna

Inteligentna instalacja elektryczna

Nowoczesna, inteligentna instalacja elektryczna to pierwsza i najważniejsza instalacja w inteligentnym domu, stanowiąca jakby nerw inteligentnej instalacji domowej. Budując nowy dom należy wyposażyć go w bezpieczną, inteligentną instalację elektryczną, spełniającą współczesne normy, a przy tym wprowadzającą zupełnie nową funkcjonalność. Także wymieniając instalację elektryczną w starym domu, można „przerobić ją” na inteligentną.

Instalacja elektryczna tradycyjna a inteligentna

Tradycyjna instalacja elektryczna jest w zasadzie instalacją XIX wieczną, z niewielkimi zmianami i do nowoczesnych urządzeń, takich jak smartphony i nowoczesne telewizory OLED, pasuje jak przysłowiowy “kwiatek do kożucha”. Zawsze będzie działała tak, jak została wykonana w trakcie budowy budynku, ponieważ logika działania instalacji została na zawsze „zaszyta” w wykonanym schemacie połączeń. Zgaszenie światła w jakimś pomieszczeniu wymaga udania się do tego pomieszczenia i podejścia do wyłącznika na ścianie. Nie da się także jednym wyłącznikiem zgasić światła i spuścić rolety. Nic tu nie można zmienić bez przeprowadzenia generalnego remontu budynku.

GiraGiraW nowoczesnej inteligentnej instalacji rozerwane zostały obowiązujące w tradycyjnych instalacjach sztywne więzy pomiędzy czujnikami (np. klawisz wyłącznika), a aktorami (zestyk wyłącznika zapalający światło). Dowolny czujnik może teraz sterować dowolnymi aktorami, a przyporządkowanie to jest ustawiane programowo. Daje to ogromne możliwości. Określona lampa może być zapalana zarówno ręcznie indywidualnym przyciskiem lub klawiszem pilota bezprzewodowego, a także automatycznie centralnym wyłącznikiem oświetlenia, czujką obecności, zegarem, a nawet przez internet lub telefon komórkowy. Podobnie możemy sterować nie tylko oświetleniem, ale również klimatyzacją, ogrzewaniem, roletami, windą projektora, zaworem baterii termostatycznej w wannie i wieloma innymi urządzeniami. Jeżeli potrzeba wprowadzić zmiany do schematu sterowań, w każdej chwili można to zrobić.

Projekt bezpiecznej instalacji elektrycznej

Przed wykonaniem instalacji elektrycznej, zarówno tradycyjnej, jaki inteligentnej, bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie projektu tej instalacji. W domu o powierzchni 150 m2 instalacja elektryczna powinna być podzielona na około 30 obwodów, tak aby w jednym obwodzie znalazło się nie więcej niż 10 gniazd wtykowych lub 20 punktów świetlnych (opraw oświetleniowych). Odbiorniki o dużej mocy – pralki automatyczne, bojlery, kuchenki elektryczne, ogrzewacze montowane na stałe, powinny być zasilane z obwodów indywidualnych. Oddzielne zabezpieczenia muszą mieć również obwody trójfazowe (tzw. siła), wykorzystywane do zasilania hydroforów, kotłów elektrycznych, ogrzewaczy akumulacyjnych i niektórych rodzajów kuchenek. Podział instalacji na obwody powinien zapewniać równomierne rozłożenie obciążenia na poszczególne fazy zasilania. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby nowe instalacje były prowadzone trzema przewodami dla obwodów jednofazowych i pięcioma przewodami dla obwodów trójfazowych. Podział instalacji na odpowiednie obwody jest również istotny z punktu widzenia zasilania awaryjnego.
Dokładnie i z rozmysłem zaprojektowana instalacja elektryczna, a zwłaszcza inteligentna instalacja elektryczna zwiększa bezpieczeństwo nasze i domu, pozwala oszczędzać energię i czas. Instalacja inteligentna jest nieco droższa od tradycyjnej instalacji elektrycznej, ale też zapewnia zupełnie inny komfort życia.

Przezorna instalacja elektryczna

Dobrze zaprojektowana nowoczesna instalacja elektryczna to instalacja “przezorna”, która nie tylko jest dostosowana do aktualnych potrzeb mieszkańców, ale również przewiduje przyszłe potrzeby. Do projektowania instalacji można przystąpić dopiero po dokładnym rozeznaniu tych potrzeb. Dobry projekt umożliwi późniejsze wyposażanie mieszkania w niemal dowolne funkcje, jeśli przezornie zostaną zaplanowane miejsca, do których należy doprowadzić przewody instalacyjne i zostawione zostanie miejsce do późniejszego instalowania różnych urządzeń. Samo wykonanie infrastruktury, tj. przezornej instalacji, niemal nie zwiększa kosztów. Podstawą jest odpowiednie oprzewodowanie domu czy mieszkania, doprowadzanie przewodów do miejsc potencjalnego ich wykorzystania (przestrzenie nad podwieszonym sufitem, spiżarnie, schowki, pomieszczenia techniczne i inne niezagospodarowywane przestrzenie, szczególnie na strychu i w piwnicy). Gdy czegoś zabraknie na poziomie sąsiedniej kondygnacji, można łatwo rozszerzyć instalację, np. rozkładając ją w niewykorzystywanej, ze względu na niski dach, przestrzeni i najkrótszą drogą doprowadzić do właściwego miejsca, niemal bez ingerencji z eksploatowane pomieszczenie.

Zasilanie awaryjne

Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna powinna być wyposażona w zasilanie awaryjne. Współczesny dom nie jest w stanie funkcjonować bez energii elektrycznej. Niestety, sieci energetyczne w Polsce są zawodne, często zdarzają się awarie i wyłączenia, skutkujące zanikiem fazy lub nawet wielogodzinnym brakiem zasilania. Coraz częściej zdarzają się też kataklizmy pogodowe, które powodują uszkodzenia linii energetycznych, czasami na wiele dni.

WAŻNE! Najlepiej, jeśli o zasilaniu awaryjnym myśli się już na etapie projektu instalacji elektrycznej. Można wtedy zaplanować i wydzielić osobne obwody, które mają być zasilane awaryjnie.

Zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami braku zasilania

  • automatyczny przełącznik faz (APF) zabezpieczający przed zanikiem jednej lub dwóch faz
  • zasilacz bezprzerwowy (UPS) zapewniający płynne przejście na zasilanie z baterii akumulatorów; w zależności od konfiguracji zasilacz taki może zapewnić zasilanie podstawowych funkcji w budynku nawet przez kilkanaście godzin
  • agregat prądotwórczy, za pomocą którego można zapewnić zasilanie podstawowych funkcji budynku przez dowolnie długi czas
  • system zasilania z odnawialnych źródeł energii (baterie ogniw słonecznych, generatory wiatrowe), który nie tylko zabezpiecza zasilanie w sytuacjach awaryjnych, ale także pozwala na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł energii elektrycznej i znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną na co dzień

Podstawowe funkcje objęte zasilaniem awaryjnym

Zasilanie awaryjne zwykle stosuje się do zabezpieczenia podstawowych funkcji w budynku, takich jak:

  • zasilanie sterowania systemem inteligentnego budynku
  • oświetlenie awaryjne
  • zasilanie pieca c.o. (zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody)
  • zasilanie systemu alarmowego i systemu monitoringu
  • zasilanie domofonu
  • zasilanie sterowania bram wjazdowych i garażowych
  • zasilanie urządzeń centralnych (centra muzyczne i AV, dekodery satelitarne i sprzęt odbiorczy RTV, serwery, telefoniczne stacje bazowe, modemy, routery i switche, bramki VoIP itp.)
  • zasilanie komputerów
  • zasilanie lodówek i zamrażarek
Show Buttons
Hide Buttons