fbpx

Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeSterowanie oknami i roletami dachowymi

Sterowanie oknami i roletami dachowymi

 
Sterowanie oknami i  roletami dachowymi w inteligentnym domu

Okno dachowe z roletą - Sterowanie z KNX

Sterowanie oknami dachowymi w inteligentnym domu

Apacheta Smart Systems oferuje tani i prosty sposób integracji wybranych modeli okien dachowych i rolet VELUX z systemem Inteligentnego Domu w standardzie KNX/EIB.

Wskazane jest skontaktowanie się z APACHETA przed zakupem okien.

Wskazane jest skontaktowanie się z APACHETA przed zakupem okien.

Integracja tzw. inteligentnych, zdalnie sterowanych okien i rolet dachowych VELUX czy FAKRO z systemem KNX, proponowana przez producentów okien, jest droga i skomplikowana, gdyż sterowanie tymi oknami jest wykonane w bezprzewodowych, niszowych systemach radiowych o innej, niż KNX, logice. Dodatkowa komplikacja to oczywiście dodatkowy koszt. APACHETA proponuje swoim klientom prostsze i dużo tańsze rozwiązanie. Tak z ciekawości policzyliśmy, ile przepłacił jeden z inwestorów, kupując Veluxy ze sterowaniem w systemie radiowym Veluxa, z funkcją otwierania i z roletami, a następnie integrując te okna z KNX. Wyszło nam ponad 40 % (12 tys. zł brutto) różnicy (przy 5 oknach umieszczonych w 3 pomieszczeniach). Do tego jeszcze doszły dodatkowe koszty po stronie KNX (rozbudowana funkcja logiczna „translacji” sygnałów ze standardu KNX na io-homecontrol). W zamian inwestor ma 11 bezużytecznych pilotów. Gdyby inwestor wcześniej z nami skonsultował temat, mógłby sporo zaoszczędzić

Zapraszamy do skorzystania z proponowanego przez nas rozwiązania! Po co przepłacać?

Co to są tzw. inteligentne okna dachowe?

Nowoczesne okna dachowe, zwane też przez producentów oknami inteligentnymi, produkowane przez takie firmy jak VELUX, FAKRO, czy ROTO, to okna sterowane elektrycznie oraz zdalnie przy pomocy radiowych pilotów lub paneli dotykowych. Zdalne sterowanie oknami dachowymi to rozwiązanie bardzo praktyczne i znajdujące zastosowanie zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych okien dachowych. Każde inteligentne okno dachowe sterowane elektrycznie jest wyposażone w siłownik elektryczny i odpowiedni sterownik. Do każdego takiego okna jest też dołączany oddzielny pilot.
VELUX i FAKRO oferują okna w bezprzewodowych systemach inteligentnego budynku: io-homecontrol (VELUX) i Z-wave (FAKRO). Systemy te, jak na razie, są systemami niszowymi, trudno za ich pomocą zrobić pełne sterowanie dla całego domu.
FAKRO sprzedaje okna i rolety elektryczne tylko w wariancie radiowym Z-wave. Co prawda istnieje możliwość dokupienia modułu adaptacyjnego do KNX, jednakże rozwiązanie to jest nieefektywne i drogie. Tańszym rozwiązaniem jest dokupienie do zwykłych okien samych siłowników, które można zainstalować w zwykłych oknach i wysterować z zewnętrznego systemu; to już coś, choć nie rozwiązuje problemu rolet (występują tylko w wariancie radiowym).

Integracja tzw. inteligentnych okien dachowych z systemem KNX proponowana przez producentów okien

Wydawałoby się więc, że nie ma nic prostszego, niż integracja inteligentnych okien z systemem Inteligentnego Domu. Nic bardziej mylnego. Tzw. inteligentne okna nie współpracują z większością systemów Inteligentny Dom, w tym z powszechnie stosowanymi, posiadającymi 80% rynku w Europie, systemami w standardzie KNX. Sterowanie tymi oknami dachowymi jest wykonane bowiem w bezprzewodowych, niszowych systemach radiowych o innej logice. A zintegrowanie tych okien z powszechnymi, przewodowymi systemami, takimi jak KNX czy Crestron, przypomina kwadraturę koła.
VELUX co prawda oferuje możliwość wysterowania okna lub rolety poprzez specjalny (dodatkowo płatny) adapter, co umożliwia integrację z innymi systemami (w tym KNX), jednak jest to rozwiązanie mocno nieefektywne. Inwestor płaci niepotrzebnie za drogie urządzenia: sterownik io-homecontrol, pilot io-homecontrol i adapter io-homecontrol (sterowników potrzeba tyle co okien i rolet, adapterów tyle co osobnych sterowań, a piloty dostajemy odpłatnie do każdego sterownika i adaptera). Mniej skomplikowanego rozwiązania Velux nie oferuje (taką odpowiedź dostaliśmy od ich przedstawiciela technicznego). Okazuje się jednak, że przy użyciu takiego adaptera nie da się wysterować okna ani rolety za pomocą zwykłego sterownika roletowego KNX (ani nawet zwykłego łącznika roletowego). Logika działania adaptera firmy VELUX jest zupełnie inna niż np. logika stosowana w systemie KNX (dość powiedzieć, że, aby zatrzymać ruch okna lub rolety, należy podać stan, który jest zabroniony przy sterowaniu zwykłych rolet). Należy więc dokonać przetłumaczenia jednej logiki na drugą, co samo w sobie nie jest trywialne.
Jeśli chodzi o firmę ROTO, to ma ona w ofercie okna dachowe z napędem elektrycznym i z roletami elektrycznymi z możliwością sterowania z przełącznika roletowego, czyli takie jakie nadają się do sterowania ze zwykłego sterownika roletowego (Okna Designo Rxx RotoTronic E, Roleta zewnętrzna RotoTherm ZRO RT2 elektryczna, Markiza zewnętrzna ZMA). Paradoks: firma, która nie oferuje inteligentnego sterowania oknami dachowymi, ma rozwiązania najbardziej przyjazne technologii Dom Inteligentny.

Show Buttons
Hide Buttons