fbpx

Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeSterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

 
Inteligentny dom - Sterowanie ogrzewanie, klimatyzacją

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją

Przy inteligentnym sterowaniu ogrzewaniem optymalnie eksploatujemy instalację grzewczą, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego komfortu. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych. Ilość ciepła potrzebna do ogrzania dwóch podobnych w funkcji pokoi, ale usytuowanych w różnych częściach domu, może być diametralnie różna w różnych porach dnia, czego nie da się łatwo zapewnić tradycyjnymi metodami. Podobnie przy inteligentnym sterowaniu klimatyzacją i wentylacją optymalnie włączamy intensywność wymiany powietrza tak, aby nie marnować energii i jednocześnie zapewnić komfort mieszkańcom.

Funkcja oszczędzania energii

Funkcja oszczędzania energii realizuje się poprzez automatyczne zarządzanie czasowe, indywidualne regulatory temperatury i/lub poprzez czujki obecności i czujniki otwarcia okien. Czujka obecności wymusi obniżenie temperatury do poziomu oszczędzania, jeśli przez ustalony czas nie będzie nikogo w pomieszczeniu. Po pojawieniu się osoby system natychmiast wymusi podniesienie temperatury do poziomu komfortowego. Podobnie klimatyzacja i wentylacja podczas nieobecności użytkowników są ustawiane na minimalną moc, tak aby nie marnować energii. Dom będzie intensywniej wietrzony tuż przed przybyciem domowników. Automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach również zwiększa oszczędności. Czujnik otwarcia okna zablokuje ogrzewanie pomieszczenia na czas wietrzenia. Jeśli okno przez zapomnienie będzie otwarte przez dłuższy czas, system utrzyma temperaturę zabezpieczającą przed zamarzaniem. Obniżenie zaś średniej temperatury w całym domu o kilka stopni skutkuje niewyobrażalnie dużą oszczędnością energii (1st.C = 6% oszczędności energii).

Funkcja zapewnienie komfortu

Sterowanie ogrzewaniem ma na celu zapewnienie komfortu mieszkańcom poprzez utrzymywanie pożądanej (innej dla każdego) temperatury w pomieszczeniach, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Sterowanie klimatyzacją i wentylacją dodatkowo zwiększa czystość powietrza w pomieszczeniach.

Podział na strefy grzewcze

Dom może być podzielony na kilka stref grzewczych lub w skrajnym przypadku każde pomieszczenie może stanowić oddzielna strefę grzewczą, osobno sterowaną w zależności od godziny, dnia tygodnia i stopnia wykorzystania pomieszczeń. Daje to możliwość ustawienia temperatury w poszczególnych strefach, zaprogramowania trybu pracy ogrzewania (temperatura czuwania, ekonomiczna lub komfortowa) oraz załączania czasowego zgodnego z rytmem dnia mieszkańców. Możliwa jest też personalizacja stref ogrzewania, polegająca na dostosowaniu trybu pracy ogrzewania do preferencji konkretnego użytkownika (przy zastosowaniu kontroli dostępu i identyfikacji użytkownika). W istotny sposób zwiększa to zarówno komfort użytkowników, jak i przyczynia się do oszczędzania energii.

Indywidualne regulatory temperatury

W inteligentnym domu indywidualne regulatory temperatury w poszczególnych pomieszczeniach automatycznie zarządzają w zaprogramowany sposób temperaturą w tych pomieszczeniach (poprzez wysterowanie siłowników sterujących zaworami na grzejnikach lub w szafkach z rozdzielaczami, albo też fan-coil’ami w systemie klimatyzacji). Można w każdej chwili ręcznie zmienić nastawione parametry, można też indywidualnie wymusić żądaną wartość temperatury. O zaprogramowanej porze lub gdy wychodzimy z domu system obniża temperaturę w domu do poziomu oszczędnego (o kilka stopni), a o zaprogramowanej porze (np. na godzinę przed planowanym powrotem) lub po otrzymaniu sygnału (np. z telefonu, gdy zamierzamy wrócić do domu wcześniej niż zwykle) doprowadza temperaturę pomieszczeń do poziomu komfortowego. W nocy temperatura pomieszczeń jest obniżana do zdefiniowanego poziomu nocnego.

Automatyczne zarządzanie czasowe

Automatyczne zarządzanie czasowe (zegar dobowy lub tygodniowy) może w zaprogramowany sposób regulować poziom wentylacji. Zastosowanie czujnika czystości powietrza pozwala na zwiększenie wymiany powietrza w przypadku stwierdzenia zbyt dużej wartości stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu. W systemie KNX dostępne są sterowniki, które przez magistralę systemową lub podczerwień potrafią sterować większością modeli klimatyzatorów liczących się producentów.

Sterowanie zdalne

Zdalne sterowanie to sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją lub wentylacją przez telefon lub internet Funkcja jest przydatna np. wtedy, gdy chcemy przed powrotem do domu sprawdzić i ewentualnie podwyższyć temperaturę, a wręcz niezbędna w przypadku domu weekendowego, z którego korzystamy okresowo i nieregularnie.

Show Buttons
Hide Buttons