Home PageInteligentny Dom – Inteligentne instalacjeIntegracja i wizualizacja

Integracja i wizualizacja

 
Inteligentny dom - Integracja i wizualizacja

Integracja

Technologia Inteligentny Dom pozwala na nowoczesne i zautomatyzowane sterowanie wieloma instalacjami w budynku i w jego otoczeniu, a następnie na połączenie tych instalacji w jeden spójny system, tworząc jednolity Inteligentny Dom Zintegrowany. Integracja jest istotą domu inteligentnego. Współczesny dom może pomieścić nieskończoną ilość innowacyjnych rozwiązań. Jeśli każde z nich byłoby obsługiwane za pomocą innego pilota, trudno byłoby nad nimi zapanować, a pracujące oddzielnie urządzenia mogłyby zakłócać sobie pracę. Inteligentny dom został stworzony po to, aby zintegrować wszystkie istniejące w domu urządzenia sprawiając, że komunikują się ze sobą i działają razem.

Wizualizacja

Wizualizacja Eisbar KNX

Wizualizacja pozwala na bardzo wygodne monitorowanie stanu inteligentnego domu i sterowanie nim. Wizualizacja umożliwia graficzne przedstawienie w sposób przejrzysty i dokładny każdego pomieszczenia i każdej kontrolowanej instalacji. Oprogramowanie wizualizacyjne nie występuje w postaci standardowej, lecz jest indywidualnie przygotowywane na etapie wdrażania systemu domu inteligentnego i instalowane na typowym komputerze stojącym na biurku lub specjalnym przeznaczonym do zabudowy w ścianie. Obsługa poleceń jest realizowana za pomocą myszki lub bezpośrednio przez dotyk monitora. Na ekranie dedykowanego panela dotykowego, a także na ekranie dowolnego komputera podłączonego do lokalnej sieci lub za pośrednictwem sieci internet, możemy wyświetlić grafiki lub zdjęcia dowolnych fragmentów domu, z naniesionymi, w przystępnej formie graficznej, interesującymi nas informacjami, takimi jak np. stan urządzeń (włączone/wyłączone), temperatura w pomieszczeniu, stan obwodów oświetleniowych (włączone, ściemnione, wyłączone), stan urządzeń audio/video itp. Klikając na odpowiednie ikonki możemy zmienić stan dowolnych urządzeń (ściszyć radio, wybrać odtwarzanie innej płyty, wywołać określoną scenę świetlną, włączyć podlewanie trawnika itp.). Wizualizacja jest szczególnie użyteczna w dużych domach i budynkach.

Sterowanie inteligentnym domem za pomocą jednego urządzenia

Sterownie inteligentnym systemem może odbywać się lokalnie (w obrębie budynku) lub zdalnie (za pomocą internetu, z każdego miejsca na świecie) za pomocą szerokiej gamy urządzeń. Dzięki integracji nie potrzeba osobnego pilota do każdej instalacji. Domem można sterować za pomocą jednego urządzenia. Tę rolę może z powodzeniem pełnić smartfon z systemem Android, iPhone, tablet, iPad albo komputer przenośny. Intuicyjne i niezwykle proste sterowanie inteligentnym domem sprawia, że mogą z niego cieszyć się wszyscy domownicy.

Inne sposoby komunikacji z inteligentnym domem

Sterowanie inteligentnym domem - przyciskiwłączniki naścienne – Najprostszymi i najbardziej uniwersalnymi urządzeniami do sterowania Inteligentnym Domem są włączniki naścienne (przyciski), z wyglądu przypominające tradycyjny osprzęt. Są to dowolnie programowane urządzenia zawierające zestawy eleganckich przełączników, które można konfigurować w pary (np. jeden zapala, a drugi gasi światło), mogą też pracować osobno (np. naciśnięcie przycisku wywołuje określoną scenę świetlną). W systemie KNX istnieje ogromna różnorodność systemowych przycisków, dopasowanych do różnych linii wzorniczych osprzętu elektrycznego, są też niezwykle eleganckie urządzenia zaprojektowane wyłącznie dla systemu KNX, wykorzystujące różne szlachetne materiały, takie jak: aluminium, stal szlachetna, terakota, kamień, szkło, skóra czy egzotyczne drewno. Do sterowania Inteligentnym Domem można również wykorzystywać tradycyjne wyłączniki podłączone do urządzeń KNX o nazwie „wejścia binarne”. Naciśnięcie lub przełączenie takiego wyłącznika spowoduje realizację dowolnej zaprogramowanej funkcji.

Sterowanie inteligentnym domem -panele naściennepanele dotykowe – Najbardziej wyszukanymi urządzeniami do komunikacji z Inteligentnym Domem są panele dotykowe: przewodowe (zwykle montowane na ścianie) lub bezprzewodowe (umieszczane na stole lub z możliwością umieszczenia w uchwycie montowanym na ścianie). Istnieje bardzo wiele modeli paneli dotykowych, różniących się rozmiarem ekranu, rozdzielczością i możliwościami oprogramowania. Ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ wszystkie informacje są przekazane w czytelny sposób za pomocą grafiki miłej dla oka. Szczególnie szerokie możliwości oferuje system Crestron, w którym można dowolnie projektować wielowariantowe i wielopoziomowe menu, wykorzystując eleganckie szablony graficzne, wprowadzać podkłady graficzne (np. zdjęcia lub rysunki pomieszczeń lub planów budynku), projektować elementy wizualizacyjne i aktywne (przyciski, przełączniki, suwaki itp.). Oprogramowanie wizualizacyjne paneli dotykowych pozwala na bardzo wygodne monitorowanie stanu domu i sterowanie nim. Na ekranie dedykowanego panela dotykowego, a także na ekranie dowolnego komputera podłączonego do lokalnej sieci lub za pośrednictwem sieci internet, możemy wyświetlić grafiki lub zdjęcia dowolnych fragmentów naszego domu, z naniesionymi, w przystępnej formie graficznej, interesującymi nas informacjami, takimi jak np. stan urządzeń (włączone/wyłączone), temperatura w pomieszczeniu, stan obwodów oświetleniowych (włączone, ściemnione, wyłączone), stan urządzeń audio/video itp. Klikając na odpowiednie ikonki możemy zmienić stan dowolnych urządzeń (ściszyć radio, wybrać odtwarzanie innej płyty, wywołać określoną scenę świetlną, włączyć podlewanie trawnika itp.).

dedykowane kontrolery pomieszczeń – Kolejny poziom urządzeń do komunikacji to dedykowane kontrolery pomieszczeń, służące do realizacji całej gamy funkcji sterujących. Są opracowane np. kontrolery pokoi hotelowych, sterujące kontrolą dostępu do pokoju, bezpieczeństwem i oszczędzaniem energii (np. opuszczenie pokoju przez gościa hotelowego powoduje zgaszenie światła i przestawienie klimatyzatora w stan „stand-by”).

piloty – Z kolei najbardziej poręcznym urządzeniem do sterowania inteligentnym domem są piloty. W systemie Crestron mamy do dyspozycji dowolnie programowalne wygodne piloty WiFi z ekranem dotykowym 2,8″ lub 3,5″. W systemie KNX wykorzystuje się zarówno tradycyjne piloty od urządzeń elektronicznych, jak i uniwersalne systemowe piloty radiowe i na podczerwień. Wykorzystanie tradycyjnych pilotów jest możliwe dzięki zastosowaniu tzw. bramek podczerwieni, potrafiących zamienić określony kod sterujący na telegram systemowy – włączenie telewizora pilotem może wywoływać np. scenę świetlną „oglądanie TV”.

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Share On Pinterest
Contact us
Hide Buttons